Kdo by neznal herní fenomén jménem puzzle. Skládačku, která baví velké i malé po celém světě.Puzzle vzniklo již před více než 250 lety a stále neztratilo své kouzlo. Je legendou mezi hračkami a v dnešní době má už mnoho podob, např. 3D puzzle, vkládací puzzle, podlahové puzzle, puzzle ball,… Všechny je najdete v naší bohaté nabídce.

Neexistuje žádný správný návod jak skládat puzzle, přesto pro Vás máme pár rad a tipů jak na to.

 

Třídění dílků

Vyberte si svůj pracovní prostor. Pevný, rovný povrch jako je například stůl. Nezapomínejte na konečný rozměr složeného obrázku. Za zmínku určitě stojí i podložky či desky, které rovněž najdete v naší nabídce.

 podlazka_na_puzzle

 

Třídění dílků

Může se to zdát jako zdlouhavý úkol, ale určitě se vyplatí a v závěru vám ušetří spoustu času. Nachystejte si několik krabiček. Existují i speciální třídiče na puzzle, které také naleznete v našem internetovém obchodě.

Tridice_na_puzzle

Jako první vyčleňte do krabičky okraje. Zbytek dílků rozdělte podle barev nebo motivu na obrázku, např. nebe, tráva, budova, obličej, … Důležité je pokládat dílky lícem nahoru.

rozdeleni_puzzle

 

Sestavte okraje puzzle

Hlavní výhodou sestavení okrajů je to, že vám dodá rám obrazu, ve kterém si můžete snadněji představit, kde jaké části budou umístěny. Začněte jednoduše dávat dohromady kousky založené na barvě či motivu.

okraje_puzzle

Dejte si krabičku s obrázkem motivu před sebe a začněte složené sekce okrajů umísťovat tam, kde patří. Poté snadněji doplníte zbylé dílky.

okraje_puzzle_komplet

 

Sestavte 3–4 nejjednodušší oblasti

Při pohledu na náš ukázkový obrázek, bychom řekli, že mezi nejjednodušší oblasti patří : velká zděná budova, cihly na zemi, markýzy v horním levém rohu, dívky v modrých šatech, tváře lidí.

nejjednodussi_oblasti_puzzle

 

Umístění oblastí

Jakmile máte sestaveny jednoduché oblasti, pokuste se je umístit v rámu. Některé oblasti lze připojit k okrajům puzzle hned, takže jsou ukotveny na svém místě.

umisteni_oblasti_puzzle

Ale jiné, jako je např. tvář muže ve středu obrázku, připojit nelze. Pojďme se tedy podívat jak na to.

oblasti_puzzle_osyPomocí pomyslné osy X a Y se můžeme snáz orientovat. Nahoře na obrázku nám osa X ukazuje, že tvář muže je v úrovni očí ženy v modrém. Osa Y prozradí, že se nachází přímo v linii kmene stromu. Nyní máme přibližnou pozici kde tvář muže umístit. O jeho připojení se postaráme později.

skladani_puzzle_osy

Pokračujte ve skládání dalších oblastí a snažte se je umístit do správného prostoru podle předešlého návodu. Tento postup je velmi efektivní. Rychleji se tak zbavíte velké části dílků. Na obrázku níže jsme shromáždili všechny oblasti ve skládance, které lze snadno spojit díky barvě či motivu. Takže už nám zůstávají jen tmavší či nejasné oblasti a zeleň.

skladani_osy_komplet

 

Sestavit složitější oblasti

Na ukázkové skládance tvoří složitější část především zeleň. Je dobré si všimnout, že všechny rostliny nemají stejnou barvu. Jsou zde světlejší a tmavší odstíny zelené, stromy, různé tvary lístků a květů. To nám usnadní skládání.

sestaveni_slozitejsich_oblasti_puzzle

Nyní je zeleň kompletní a zbývá doplnit tmavá a nezřetelná místa.

slozitejsi_oblasti_puzzle_komplet

 

Dokončit tmavé nebo nejasné oblasti

Téměř u každého puzzle existuje 5 – 10 % dílků, které mají obtížnější umístění. Jsou tmavé, monotónní, nezřetelné …

Zkuste si všímat sebemenších detailů, např. kousek zeleného lístku, část budovy, … které vám prozradí, kde dílek patří. Pokud všechno ostatní selže, nezbývá, než zkoušet dílek po dílku.

tmave_nejasne_oblasti_puzzle

Zde je hotové puzzle.

komplet_sestavene_puzzle

 

Skládání puzzle rozvíjí logické myšlení a je jedno z nejpopulárnějších her. Největší puzzle na světě „Disney Moments“ tvoří 40 320 dílků a vyrábí jej firma Ravensburger. Ve světě se konají nejrůznější akce pro milovníky puzzle. Příkladem může být rekord, kdy 15 tis. lidí složilo puzzle z více než 1 mil. dílků.

 Věříme, že se skládání puzzle stane i Vašim koníčkem :)